Astroloji Nedir ve Ne Değildir?

Astroloji gökyüzündeki gezegenlerin hareketleri ile yeryüzündeki olayların, durumların ilişkisini araştırır. Asla bir fal değildir. Teknik bilgileri öğrenmek ve bu teknik bilgiler doğrultusunda yorum yapmak gerekir ve bu eğitime zaman harcayan ve önem veren herkes, asroloji haritası yorumlayabilir. Bir astrolog, gözlerini kapatıp, sezgisel  olduğunu söyleyerek ve transa geçerek danışmanlık yapmaz. Haritayı önceden inceler, teknik bilgilere göre değerlendirir. Astrologlar kahve falı gibi, tarot gibi fal bakmayı bilmezler.

Astrolojinin tarihine bakıldığında ilk bulgu olarak M.Ö 15.000 yıllarında hayvan kemiklerine kazınmış ay fazları görülür. Yazılı ilk doküman ise M.Ö 17. yüzyıla ait olan Babil Kralı Ammisaduqa zamanında yazılmış olan Venüs tabletidir.

Astroloji, kadim bilgiler içeren ve 10 gezegenin, 12 burca ve 12 eve dağılması ile oluşan önemli bir sembolik dildir.

Bir astroloji doğum haritası analizinin  önemli üç unsuru güneş burcu, yükselen burç  ve ay burcudur.

Ancak, astroloji doğum haritası içinde yer alan 12 evi yöneten burçlar ve bu evlere yerleşmiş olan gezegenler de yaşamımızı ve bizi etkileyen unsurlardır. Bu yüzden astrolojiyi tek bir burç ile açıklamak yanlıştır. Hepimizin bir güneş burcu vardır ama, tüm bu birleşimler ile hepimiz aynı zamanda farklı burçları da deneyimlemekte, gezegenlerin bulundukları alanlara ve birbirleri ile ilişkilerine göre farklı yönlerimizi de ortaya koymaktayız. Astrolojiyi şu burç bununla anlaşır, bununla anlaşamaz gibi basit bir söyleme indirgemek, kendimizi tek bir burçla tanımlamaya çalışmak bu yüzden son derece yanlıştır.

Astrolojide her gezegenin artı ve eksi özellikleri mevcuttur. Doğum haritası da denilen natal harita içinde, Türkiye’nin bulunduğu enlem ve boylam değerleriyle ölçülen ve sembolik olarak “ev” diye tabir edilen 12 deneyim alanı bulunmaktadır.

Hepimizin doğduğumuz anda gökyüzündeki gezegenlerin bulundukları noktaları belirten tüm bilgilerin kapsamına astroloji doğum haritası veya natal harita denir. Herkesin astroloji doğum haritası tektir ve parmak izi gibi kişiye özeldir. Astroloji, kişinin kendini daha iyi tanımasına rehberlik eder. Natal harita çok önemlidir. İnsanlar genelde bir astrolog ile görüşmeye, öngörüm duymak için giderler. Benim kişisel görüşüm ise, natal haritasını iyi bilen bir kişinin, hayatta karşılaştığı her olayda çıkış noktalarını çok daha iyi bulabileceği yönündedir.

Astroloji doğum haritası yorumlama ve Natal haritayı inceleyerek, hayat içinde zorlandığımız alanların ne olduğunu ve bu alanlardan çıkmak için yapabileceklerimize çok güzel yanıtlar bulabiliriz.

Yeteneklerimiz neler, hayat derslerimiz, çocukluk koşullanmalarımız, annelik – babalık algılarımız, duygularımızı nasıl yansıtıyoruz, ilişkilerimizde nasılız, iletişim şeklimiz nedir, nasıl öğreniyoruz, nasıl konuşuyoruz, hobilerimiz nelerdir, çocuklar ile ilişkilerimiz, kariyer hayatında nasılız, hayat felsefimiz neler, korkularımız neler, ruhumuz ne deneyimlemek için burada gibi çok önemli soruların yanıtlarını bize verecektir.

Görüşmemin ikinci bölümünde ise, progres, transit ve solar return teknikleri ile önümüzde ki 1-2 senelik dönemi inceleyerek öngörümlerde bulunuyorum.
Danışmanlık öncesi yaptığım natal harita çalışması beni her zaman çok heyecanlandırır, çünkü her seferinde bambaşka bir kişi ile yüzyüze gelirim. Bu bilgileri görüşme sırasında karşımda ki kişiye aktaracağım için çok büyük heyecan duyuyorum. Görüşme boyunca haritanızla ilgili her tür soruyu sorabilirsiniz.