Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi

Kişinin sahip olabileceği ‘En iyi Sen’e giden yolun yapı taşlarını bir araya getirmek için yola çıkarak kişiyi, beden – zihin ve ruh bütünselliği içinde algılayıp hizmet veren bir Kişisel Gelişim ve Bilinçli Yaşam Merkezidir.

Konusunda uzman bir kadro ile, Kişinin, bedensel olarak en zinde, en enerjik ve en sağlıklı hali için Duygusal ve zihinsel  olarak dengeli ve kendini güvende hissetmesi için sahip olduğu en yüksek potansiyeli keşfederek hedeflerine ve yaşamsal doyuma ulaşması için Daha iyi bir Seni ortaya çıkarmak için yola çıktık ve Gaia’ı oluşurduk.

Gaia (Holistik) Bütünsel Yaşam Merkezi’ni Neden Kurduk?

Holistik – Bütünsel- yaklaşım; Bedenin tek bir parçasına ve tek bir hastalığa odaklanmak yerine insanı, yaşadığı ortam ile bir bütün olarak; beden, zihin/duygu ve ruh birlikteliğinde ele alır.

Zaten 5000 yıldan beri var olan Çin Tıbbı, Hint Tıbbı olan Ayurveda ve eski batının Şifalı Bitkiler ile tedavi sistemleri bu anlayış ile çalışmaktadır.

MÖ 400’lü yıllarda Sokrates ‘Bütün iyi olmadıkça parça asla iyi olamaz’ diyerek holistik yaklaşımın önemini vurgulamıştır. Holistik yaklaşım batılı modern yaşama ise bu anlamda ancak 1900’lü yıllarda girmiştir.

Holistik Yaşam; temelinde, bilinçli ve farkındalıklı yaşam araçlarıyla kullanarak, daha iyi yaşam sorumluluğunun, kişilerin kendisine devredilmesi felsefesi vardır.

Amacı; hastalanmadan, sağlıklı ve iyi yaşamı koruyabilmektedir.

Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi’ni Kurma Düşüncesi Nasıl Oluştu?

21 yaşımda İngiltere’ye üniversite sonrası eğitim amaçlı çıktığım yolculuğun aslında ilahi olanın benim için planladığı başka bir yolculuğun ilk adımları olduğunun farkındalığından çok uzaktım.

Londra’da yaşarken yanında kaldığım aile, yaşam gücü enerjisinden, şifa enerjilerinden, NLP’den, doğu tıbbından, osteopatiden, nefes tekniklerinden, evrensel enerji alanlarından bahsettiklerinde konuşulanlardan hiçbir şey anlamıyor hatta onları biraz tuhaf buluyordum. Meditasyon, ve yoga yapan, sağlıklı ve organik beslenen ve hayata farklı bakan bu kişilerle o genç yaşta karşılaşmam biliyorum ki şimdi içinde bulunduğum yolculuğun en büyük başlangıç noktası oldu.

Yaşamımın daha sonraki bölümü, Londra’da önce güldüğüm ancak şuan en çok inandığım hayat felsefesine dair birçok konu ile ilgilenerek, büyük bir öğrenme tutkusu ve bu tutkuyu beslemiş olan yüzlerce farklı eğitim ile geçti. İnsana iyi gelen, onu sağlıklı ve huzurlu tutacak, evrenin özüne ait her konunun eğitimi benim için öğrenilmesi gereken konular listesindeydi. Halen kişisel farkındalık ve kişi de iyilik yaratan gerek batı, gerekse doğu ve mistik kökenli, farklı yaklaşımları ya heybeme katmış yada katmaya devam ederek yolculuğumu sürdürmekteyim.

Aslen sosyolog olduğum ve yan dal olarak da psikoloji ve felsefe okuduğum için sanırım insan ve evrene ait olan her şey ilgimi çekiyor; değişik kültürleri tanımak, değişik dinleri öğrenmek için sürekli seyahat ediyordum. Sanırım dünyada esas olan tüm dinlerin çıkış ve haç bölgelerini ziyaret ettim ve dünyada  her kıtadan insanı tanımaya gayret ettim. Anadolu topraklarında bir Müslüman kadını olarak doğmanın gururu ile yaşasam da, her daim kendimi bir dünya vatandaşı hatta deyim yerindeyse  evrensel bir  vatandaş olarak hissettim.

Şu an, dünyaya geliş amacımı; insanlara iyi gelecek, onlara gerçekten kim olduklarını ve bu yaşamda neyin önemli olduğunu hatırlamalarına yardımcı olmak olarak tanımlıyorum. Bu yüzden, bildiğim her şeyi,  yüreğimin ve elimin uzandığı kadarıyla insanlarla paylaşmaya ve bilinçli ve iyi yaşam farkındalığı yaratamaya çalışıyorum.

Tek arzum, evrensel uyanışa katkı sağlamak, evrende yaşayan tüm varlıklara, çevreye ve her şeyin yaratıcısı O olana karşı saygılı ve şükür dolu bir yaşama aracılık edebilmek.

35 yıldır edindiğim birçok farklı bilgi ve eğitimi kullanarak, yaklaşık 17 yıl önce doğru nefes alma eğitimleri vererek başladığım eğitim yolculuğum ihtiyaç duyabilecekleri tüm konularda, daha fazla insana ulaşabilmek için bütünsel bir merkez kurma fikrini doğurdu. Böylece, Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi’ni kurdum. Umarım, Gaia içinizdeki güzellikleri ortaya çıkarmanız için sizlere bir yol olur, bir ışık tutar ve böylece kendinizi tam da istediğiniz gibi hissedersiniz.

Nilgül Tavsel